Czech English German

Programové tipy

Výstava vín

Velký zájem mezi soutěžícími, odborníky i veřejností očekává prestižní veřejná výstava Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti, která probíhá po celou dobu Pálavského vinobraní v hlavním zámeckém sále.

Soutěž pořádá Sdružení vinařů mikulovské podoblasti ve spolupráci s Národním vinařským centrem pod garancí Svazu vinařů ČR a za podpory Vinařského fondu.

Odborná komise Národní soutěže vín mikulovské podoblasti vybere šampiona soutěže, vítěze kategorií, nejlepší kolekci a dále udělí dle dosažených bodů zlaté, stříbrné a bronzové medaile.

41721382 1770702696312061 6595236644549296128 o

Návštěvníci budou mít možnost všechny tyto soutěžní vzorky ochutnat.

Národní soutěže vín mikulovské podoblasti patří do systému Národní soutěže vín, nejvyšší soutěže vín v České republice, který spojuje oblastní soutěže v jednotlivých vinařských oblastech ČR. Systém oblastních nominačních soutěží bude završen finální soutěží – Salonem vín – národní soutěží vín.

Rodiny s dětmi

Po celou dobu konání Pálavského vinobraní děti se mohou těšit na pohádky, dobové tance a písničky, kejklíře i šermířské zápasy a uvidí výcvik dravců. V didaktických dílnách si vyzkouší základy řemesel, například v hrnčířské a mincovní dílně na Horním nádvoří zámku.

Na Kozím hrádku bude připraven celodenní program pro malé i velké, který nabízí spoustu historických her a netradičních soutěží.

Děti se také mohou seznámit s kulturou vinařství a degustování - v Gajdošově sále zámku, kde se v sobotu i neděli pořádá nový vzdělávací program Po stopách vinaře. Program nabízí soutěž složenou z interaktivních her, v nichž se děti i rodiče dozví mnohé o práci na vinohradech, výrobě vína i místním folkloru.

Veškeré atrakce jsou vybírány tak, aby byly tradiční, řemeslné a děti se mohly dozvědět něco o naší minulosti, například v historické tržnici nebo na stylovém jarmarku.

Svůj regionální charakter a půvab má nepochybně i výstava drobného zvířectva v amfiteátru.

rodiny Sdetmi2

Ukázky zpracování hroznů

Na zámecké terasa U Udírenské věže bude od pátku až do neděle prezentováno klasické zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu.

Do procesu zpracování se mohou zapojit a vše si osahat i samotní návštěvníci akce, čerstvě vylisovaný hroznový mošt je možné ochutnat i koupit. Řada lidí ocení vynikající zdraví prospěšné vlastnosti hroznové šťávy nebo si chtějí doma udělat vlastní burčák.

Prezentace bude spojená také s ukázkou hroznů a listů, aby zájemci viděli rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Celou prezentaci zajišťují Sedlecká vína.

ukazkyZpracovaniHroznu2

 

Vinařské městečko

Po celé tři dny budou v Kapucínské ulici připraveny stánky s ochutnávkami vín, burčáků a samozřejmě moravských gastronomických specialit.

Setkat se tady můžete s bohem vína Bakchem. K poslechu i zpěvu budou hrát tradiční cimbálové muziky a ženské i mužské pěvecké sbory.

vinarskeMestecko2

Mikulov - město s vůni jihu vás zve
na Pálavské vinobraní 9. - 11. 9. 2022

Pálavské vinobraní se pravidelně koná druhý zářijový víkend. Na milovníky vybraných kulinářských lahůdek, dobrého pití a kultury čekají tři dny bujarého veselí s rozmanitým programem. Kromě tradičního folkloru, který je s vínem na jižní Moravě spjatý, nabízí organizátoři také koncerty populárních kapel různých žánrů, dechových hudeb i cimbálových muzik.

Přijďte si užít Pálavské vinobraní 2022