Velký zájem mezi soutěžícími, odborníky i veřejností očekává prestižní veřejná výstava Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti, která probíhá po celou dobu Pálavského vinobraní v hlavním zámeckém sále.
Soutěž pořádá Sdružení vinařů mikulovské podoblasti ve spolupráci s Národním vinařským centrem pod garancí Svazu vinařů ČR a za podpory Vinařského fondu.
Odborná komise Národní soutěže vín mikulovské podoblasti vybere šampiona soutěže, vítěze kategorií, nejlepší kolekci a dále udělí dle dosažených bodů zlaté, stříbrné a bronzové medaile.
Návštěvníci budou mít možnost všechny tyto soutěžní vzorky ochutnat.
Národní soutěže vín mikulovské podoblasti patří do systému Národní soutěže vín, nejvyšší soutěže vín v České republice, který spojuje oblastní soutěže v jednotlivých vinařských oblastech ČR. Systém oblastních nominačních soutěží bude završen finální soutěží – Salonem vín – národní soutěží vín.
Po celou dobu konání Pálavského vinobraní děti se mohou těšit na pohádky, dobové tance a písničky, kejklíře i šermířské zápasy a uvidí výcvik dravců. V didaktických dílnách si vyzkouší základy řemesel, například v hrnčířské a mincovní dílně na Horním nádvoří zámku.
Na Kozím hrádku bude připraven celodenní program pro malé i velké, který nabízí spoustu historických her a netradičních soutěží.
Dospělí a dospívající se také mohou seznámit s kulturou vinařství a degustování - v Sala Terrena, kde se v sobotu i neděli pořádá vzdělávací program Po stopách vinaře. Program nabízí soutěž složenou z interaktivních her, v nichž se starší děti (dospívající) i rodiče dozví mnohé o práci na vinohradech, výrobě vína i místním folkloru.
Veškeré atrakce jsou vybírány tak, aby byly tradiční, řemeslné a děti se mohly dozvědět něco o naší minulosti, například v historické tržnici nebo na stylovém jarmarku.
Svůj regionální charakter a půvab má nepochybně i výstava drobného zvířectva v amfiteátru.
Na zámecké terasa U Udírenské věže bude od pátku až do neděle prezentováno klasické zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu.
Do procesu zpracování se mohou zapojit a vše si osahat i samotní návštěvníci akce, čerstvě vylisovaný hroznový mošt je možné ochutnat i koupit. Řada lidí ocení vynikající zdraví prospěšné vlastnosti hroznové šťávy nebo si chtějí doma udělat vlastní burčák.
Prezentace bude spojená také s ukázkou hroznů a listů, aby zájemci viděli rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Celou prezentaci zajišťují Sedlecká vína.
Přijďte zavítat do vinařského městečka a ochutnat ta nejlepší vína, která místní vinaři nabízejí a podpořte tak jejich celoroční práci. Garantujeme, že nebudete litovat!
Po celé tři dny budou v Kapucínské ulici připraveny stánky s ochutnávkami vín, burčáků a samozřejmě moravských gastronomických specialit.
Setkat se tady můžete s bohem vína Bakchem. K poslechu i zpěvu budou hrát tradiční cimbálové muziky a ženské i mužské pěvecké sbory.
Novinkou posledních let je tzv. Panelová diskuze. Každý rok zveme prestižní osobnosti do Mikulova k diskuzi s veřejností na předem daná témata. V roce 2024 se můžete těšit opět na zvučná jména.
Cesta vína naším životem, moderuje Libor Nazarčuk:
prof. MUDr. Jan Pirk , DrSc – český přední kardiochirurg,
David Šťastný – ředitel pro marketing a strategii Vinařství CHÂTEAU VALTICE,
Jadran Šetlík světově proslulý profesionální umělecký fotograf,
Václav Žmolík český novinář, publicista, scenárista, rozhlasový a televizní redaktor a moderátor.
Hlavní produkční:
Irma Konešová
Sponzoring:
Ing. Zuzana Vejmelková
+420 601 384 007
Ředitelka akce:
Petra Bakó
+420 607 527 933
Nenašli jste, co jste hledali?
Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.